IGB50N60T IGBT Power Module Transistors IGBTs Single
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : IGB50N60T
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : IGBT 600V 100A 333W TO263-3
Category : Transistors - IGBTs - Single
Family : Transistors - IGBTs - Single
Series : TrenchStop®
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
IGB50N60T Specifications
Part Status Active
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 100A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 50A
Power - Max 333W
Switching Energy 2.6mJ
Input Type Standard
Gate Charge 310nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/299ns
Test Condition 400V, 50A, 7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)